Miért érdemes már a meglévő műanyag nyílászáróinkat cseréni?

műanyag nyílászáró

A napjainkra tekinthetően már szinte mindenki műanyag nyílászáróval rendelkező lakásba vagy családi házban lakik. Viszont sok esetben nem tudjuk biztosra, hogy az adott műanyag nyílászárót mikor cserélték le maximum akkor ha mi cseréltük le korábban. Az életünk ez elmúlt 100 évben rohamos fejslődésnek indult, amelyek során rendeteg innovatív forradalmi újítás látott napvilágot, mint a műanyag nyílászárók. Az hogy pontosan miért takarítanak meg hőenergiát az energiatakarékos műanyah ablakok, valamint miként válasszuk ki a megfelelő energiatakarékos ablakunkat azt tovább olvasva elmagyarázzuk.

Az ablakok cseréje mikor indokolt?

A meglévő vagy régebben vásárolt és beépített műanyag nyílászáróink az akkori szabványoknak és újításoknak teljes mértékben megfelelőnek bizonyosodtak viszont, ahogy múlnak az évek és a technológia a szabványok módosulnak így el kell gondolkodni, hogy lecseréljük. Mivel nem csak a „új” műanyag ablakok vásárlunk, hanem minőségi technológia által feljavított nyílászárókat. A műanyag ablakok, műanyag bejárati ajtók esetében a következőket érdemes figyelembe tartani:

  • Az anyag vastagsága – a műanyag ablakok külső és belső anyagvastagsága. Lényegében minél vastagabb annál stabilabb, jobban szigetel és nagyon szerkezetek gyártása is lehetséges;
  • A profilszerkezet beépítési mélysége, kamrák száma – a legtöbb szerkezet beépítési mélysége 60-70 mm, amelyeknek kamrák száma 4-5 db. Ezek sajnos már elavultak és nem nagyon felelnek meg az előírási követelményeknek. Ideálisabb esetben 76-82 mm beépítési mélységgel rendelkező műanyag nyílászárót javasolt vásárolni, amelyeknek kamrák száma 6-7 db;
  • Üvegezés – a legtöbb esetben 24 mm egykamrás dupla üvegezésű ablakokat választunk és akkoriban ezek lettek beépítve. A javasolt, hogy minimum 32-50 mm szélességű 2 kamrás üvegezést válasszunk, mivel sokkal jobban tartják a hőt és ezáltal jóval kevesebb az energiavesztés;
  • Anyagfáradság – a nem megfelelően kiválasztott vasalatok tönkremenése már egy igen jó indok pláne, ha az adott ablakszerkezetet de a hozzá tartozó vasalatot sem gyártják;
  • A legfontosabb a megnövekedett rezsiszámlák miatt – igaz, hogy önmagában is emelkedtek a szolgáltatások árai az elmúlt időben így az ugyanannyi energiát elhasználtak az elmúlt 1 évet összehasonítva a mostanival, jelentősen sokat kell fizetni pláne egy magánház esetében. A legtöbb elemzés azt mutatja, hogy az elavult régi műanyag nyílászárók kicserélése során sokkalta jelentős összeget tudunk megtakarítani.

Milyen ablak tekinthető energiatakarékosnak?

A kérdés természetesen vitatható, hogy pontosan melyik ablak tekinthető energiatakarékosnak. A hőveszteség elleni alapvető védelmet bármilyen kialakítás biztosítja. Ugyanakkor az energiahatékonyság szintje a különböző ablakokban gyökeresen eltérő lesz.

Az energiaforrások gazdaságossá az egész világon az elmúlt évtizedek trendje. Az, mint tudjuk az ablakok a helyiségek hőenergia veszteségének egyik fő forrása. Ahhoz, hogy ezek a veszteségek minimalizálódjanak és ezáltal lehetőség nyíljon az energiahordozók megtakarítására pl.: földgáz, azonos komfortfokozattal szükséges, hogy a beépített műanyag ablakok energiatakarékosak legyenek, azaz minél kevesebb hőt veszítsenek.    

A műanyag nyílászárók profilrendszere és tartozékai

Az első úgynevezett akadály a hőnek az adott helyiség/helyiségből az utcára vezető egyenes út az ablakok. Az energiatakarékos ablakunk kiválasztásakor ügyelünk kell arra, hogy az adott profilrendszernek milyen jellemzői vannak. Egyszerűbben minél vastagabb a profilszerkezet és minél több kamra helyezkedik el annál jobban áll ellen a hideg-meleg változásai okozta hőmérsékletváltozásnak.

Fontos:

  • A magas hőenergia megtakarítás érdekében javasolt az 5-6 légkamrás kialakítású profil választása, mivel ezek a legoptimálisabb családi házak és lakások esetén. Mindegyik kamra egy további akadály, amely megakadályozza a hőveszteséget.
  • A szárny teljes méretei igencsak fontos mivel az optimális beépítési szélesség 70-82 mm. Emellett a megnövelt szélességű profil alapú ablakok nagyobb energiahatékonyság mellett széles 32-44 mm-s üvegekkel is felszerelhetők. A WDS prémium műanyag nyílászáró kínálatunkban három rendszer található a legmagasabb hőmegtartási mutatókkal a WDS 8S; WDS 7S és a WDS 6S.
  • A következő fontos tényező, hogy a szárny hogyan van rászorítva az ablakkerethez. Egyszerű, minél erősebb a kompresszió, annál kisebb a huzat és a meleg-hideg levegő „kifújásának” azaz a huzat kockázata. A hermetikusságot a műanyag profilba kiváló minőségű tömítőanyag beépítése, valamint az ablak kerülete mentén található vasalat hatékony működése és minősége biztosítja.

 Amit viszont nem szabad elfelejteni, hogy nem csak helyesen kell kiválasztani a tartozékokat (vasalat), hanem azokat megfelelőn be is kell tudni állítani, amely szakember tudása elengedhetetlen.

 

A szárny és a keret találkozásánál egy további kamrát képez a tömítés középső kontúrja (lásd az ábrán). Ez a tömítés a külső és a belső tömítés közé került, amit – középtömítésnek – nevezünk és ezáltal az ablakok szigetelése fokozódik. A WDS 8S rendszer egy átlagos tömítőkörrel van felszerelve és a WDS profilok közül a legjobb energetikailag.

műanyag nyílászáró

Az energiatakarékos dupla üvegezésű ablakok

A kettős üvegezésű ablakszerkezetnek a legnagyobb területet elfoglaló része – akár 85% is lehet – ami hatalmas felület. A közönséges dupla üvegezésű ablakok hőátadási ellenállása nyilvánvalóan nem teljesen elegendő ahhoz, hogy megbízhatóan megvédje a lakóteret a hőveszteségtől. Az energiatakarékosságra vonatkozó követelmények a helyiség elhelyezkedésétől függenek: az első klímazónában az ablak minimális hőátadási ellenállása 0,75 m2 ˚C/W, a második pedig 0,6 m2 ˚C/W. Ilyen mutatókat csak akkor érhet el, ha a kettős üvegezésű egység tervezésében különféle megoldásokat használ:

  • A legkézenfekvőbb megoldás a kamrák számának növelése. A kétkamrás dupla üvegezésű ablakok energiahatékonyabbak a légréteg teljes vastagságának növekedése és a két független hőszigetelő réteg kialakítása miatt.
  • A kettős üvegezés hővezető képességének csökkentése érdekében energiatakarékos üveg (low vagy i-glass) szerelhető bele. Az ilyen üveg belső felületére vékony fémion réteget (ezüst vagy ón) visznek fel, amely az úgynevezett „hűtükör” szerepét tölti be, visszaverve a hőt a helységbe.
  • Az energiatakarékos üveg alternatívája a többfunkciós üveg, amely kettős hatást biztosít – télen nem engedi ki a hőenergiát a szobádból, nyáron pedig nem engedi be a napsugárzást a helyiségbe, így megakadályozza a helyiség túlmelegedését. Az ilyen dupla üvegezésű ablakokkal rengeteg fűtési és légkondicionálási energiát tud megspórolni.
  • Végezetül a dupla üvegezésű ablakok légkamrái inert gázzal vannak feltöltve. Maga a szárított levegő is jó hőszigetelő, de a kamrák inert gázzal való feltöltésének hatása (a leggyakrabban az argon gázt használják) észrevehetőbb lesz. A dupla üvegezésű ablak argonnal való kitöltése lehetővé teszi az energiatakarékosság hatékonyságának növelését, a hő megtartását az adott helyiségekben.

Így az ablak legmagasabb energiahatékonyságát egy kétkamrás dupla üvegezés biztosítja majd, amelynek kamráit argonnal töltik ki. A kettős üvegezés kialakításához érdemes egy-két energiatakarékos üveggel kiegészíteni, így a hőenergia nagy része visszaverődik a helyiségben.

 

műanyag nyílászáró

A kettős üvegezés kialakítása egy képlettel írható le. Egy példa az adott üvegképlet megértéséhez:

4i-16Ar-4-16Ar-4i, ahol a:

  • 4 – üvegvastagság mm-ben megadva;
  • i – annak a jelölése, hogy az üveget energiatakarékos permetezéssel borítják;
  • a 16 a kettős üvegezés a közti távolságot jelöli mm-ben megadva;
  • Ar – a kamrákban milyen gázt alkalmaztak;

 

Rendben, de hogyan lehet ellenőrizni, hogy az adott ablak energiatakarékos?

Többféleképpen ellenőrizheti, hogy a dupla üvegezésű ablak valóban energiatakarékos-e:

1). Az első a legkevésbé releváns. A spektrum különböző részeinek eltérő áteresztőképességén alapul a közönséges üvegben és az energiatakarékos permetezésben. Az ellenőrzéshez egy meggyújtott gyertyát, öngyújtót vagy egy gyufát helyezzünk az üveg elé. Ha az egyik tükröződés árnyalatában eltér, az akkor azt jelenti, hogy nagy valószínűséggel energiatakarékos permetezésről beszélünk.

2). A második vizsgálati módszer pontosabb. A dupla üvegezésű ablakokon nem minden energiatakarékos permetezés befolyásolja a visszavert láng színét. Ez egy speciális eszköz alkalmazását jelenti, amely rögzíti az energiatakarékos permetezésben szereplő fémionokat.

Energiatakarékos ablakok megfelelő beépítése

A hőveszteség másik forrása az a terület, ahol ablakprofil találkozik a tiszta ablaknyílással. A két felület közötti tömítést (szigetelést) a beépítés során végzik el szakszerűen, amely szerelőhabbal történik. De ahhoz, hogy az ablak és a tiszta nyílás között a tömítés 100%-n elláthassa funkcióit következő követelményeknek kell megfelelnie:

  • Kívülről páraáteresztő anyagok kerülnek beépítésre PSUS – előre tömörített tömítőszalag vagy szuperdiffúziós szalag, amelyek megakadályozzák a nedvesség bejutását a műanyag ablak és a nyílás között, de „szabad” átjárást biztosít a vízgőz kijutását;
  • A középső réteg szerelőhabból van kialakítva, amelyet üregeket és hézagok nélkül fújnak körbe.
  • A helyiség oldaláról a beépítési varrat párazáró szalaggal van lefedve, amely megakadályozza a nedvesség bejutását a résbe.
  • Az egység energiahatékonysága a lejtők szigetelésével tovább növelhető.

Az ilyen telepítés általában drágább, mint egy szabványos, mivel speciális szigetelőanyagok használatát foglalja magába. De ezt a telepítési módot állami szabványok szabályozzák és nagyon jó okkal. Így az energiatakarékos ablak és az ablaknyílás széle közötti rés nem engedi át a hőt, a páraáteresztő külső kialakítás pedig biztosítja a vízgőz szabad kibocsátását és csökkenti a páralecsapódás kockázatát a térben  

 

A prémium műanyag nyílászáróinkat megtekintheti oldalunkon az alábbi linkre kattintva, mely által elkalauzoljuk Önt: https://tudorhouse.hu/product-category/muanyag-nyilaszarok-2/

A prémium műanyag ablakok, műanyag bejárati ajtók és tolórendszer profilszerkezet kínálatunknak köszönhetően számos megrendelésünk fűződik Budapest, Tatabánya, Eger, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Miskolc, Szekszárd, Kaposvár, Veszprém, Debrecen, Nyíregyháza városokhoz.

Share this story
Share on facebook
Share on twitter
Share on telegram
Share on whatsapp
Share on pinterest