
Napjainkban a műanyag profilból készült bejárati ajtók, erkélyajtók fokozottan visszanyerik a piaci pozíciójukat a fa és alumínium szerkezetekkel szemben. A műanyag bejárati ajtókat erkélyekre, lakó- és közösségi terekre, valamint bejárati ajtókként építik be. A kívánt beépítési hely megválasztásával és a beépítési ajánlások betartásával (szerkezet, üvegezés, stb) a műanyag bejárati ajtók kényelmesek, megbízhatóak és tartósak.
A következőkben megbeszéljük, azokat a tényezőket, amelyeket az ügyfelek a műanyag bejárati ajtók kiválasztásakor vezérelnek.
A műanyag bejárati ajtó megtervezése
A modern műanyag bejárati ajtók egyszerűen vannak elrendezve. A szerkezet alapjai egy műanyag profil, amelyből a keret (ajtókeret) és a szárny (az ajtólap alapja) készül. A műanyag ajtókeretnek a lehető legmerevebbnek és legerősebbnek kell lennie – nemcsak a kezelés kényelme, hanem a törésállóság is ettől függ.
A műanyag bejárati ajtók kitöltésére különféle kiviteleket használnak. A leggyakrabban 2 vagy 3 rétegű üvegezéseket vagy szendvicspaneleket használnak vagy ezeknek a kombinálását.
Az XPS szendvics alapú, dekoratív HPL bevonattal ellátott díszpanelek is beépíthetők (lásd a korábbi cikkünkbe: https://tudorhouse.hu/premium-muanyag-bejarati-ajtopanelek/). Az ilyen panelek súlya természetesen könnyebb, mint az üvegeké így a pántok terhelése minimálisra csökkenthető. Azt hozzá kell tenni, hogy az XPS alapú és egyben nagy sűrűségű dekoratív bevonattal ellátott betétek stílusosabb és modernebb hatást keltenek.
A műanyag bejárati ajtók típusai a következők

A műanyag bejárati ajtók a következőkre oszthatók:
- műanyag erkélyajtók (ha jobban belegondolunk akkor valójában ez egy nagyított ablakszárny, amelyet ajtólapként használnak, szabványos keretben);
- a beltéri műanyag bejárati ajtó könnyű szerkezetek, amelyek jó hangszigetelést biztosítanak;
- a műanyag bejárati ajtók nehezebbek és masszívabbak, ami a hangszigeteléssel együtt a leghatékonyabb hőmegőrzést garantálja;
Az utolsó típus a legnehezebb telepíteni. De a legmagasabb teljesítménymutatókkal is rendelkezik, beleértve a zárás és a törésállóság megbízhatóságát (ha kiváló minőségű tartozékokat választ).
Attól függ, hogy a bemeneti csoport struktúrája hová kerül beépítésre és hogyan fogják használni, így ennek megfelelően választhat nyitási lehetőségeket, amelyek lehetnek:
- befele nyíló
- kifele nyíló
Külön meg kell említeni a billenő-toló típusú műanyag ajtókat is egyúttal. Az ajtólapnak a nyílás síkjával párhuzamos mozgása lehetővé teszi a szabad hely megtakarítását, miközben megőrzi az ajtó szilárdságát és megbízhatóságát.

A műanyag bejárati ajtókat előnyei
A műanyag bejárati ajtók általában a fából vagy alumínium profilból készült szerkezetek alternatívájaként tartják számon, amely sokkal kedvezőbb árban elérhetőek.
Plusz
A műanyag bejárati ajtók sok jó tulajdonsággal és előnyökkel rendelkeznek:
- Első – a kialakítás modernnek és letisztultnak hatást kelt, jól harmonizál a legtöbb belső tér kialakításával. A laminált profil használata kiterjeszti a műanyag bejárati ajtók tervezésének a potenciálját, azaz a választékát;
- Második – a műanyag bejárati ajtó profilon alapuló ajtók jó hangszigeteléssel rendelkeznek, amelyek különösen alacsony hangáteresztő képességgel 3 rétegű üvegezés használatakor fokozni lehet;
- Harmadik – a szerkezet jól tömítettségét biztosítanak az ajtólapnak a kerethez való soros szorítása miatt;
A műanyag bejárati ajtót mindig megéri beépíteni, de még is mire kell ügyelnünk?
A műanyag bejárati ajtók kiválasztásakor mindenekelőtt ügyelni kell a profil típusának a tervezett üzemi terhelésekkel való kompatibilitására. Ez leginkább a bejárati ajtókra vonatkozik:
- Általában a műanyag szerkezetek nagy és nehéz szárnyakkal vannak felszerelve;
- Rendszeres nyitás és zárás esetén a bejárati ajtólap jelentős terhelésnek van kitéve, ami deformálódáshoz vezethet;
- Ennek elkerülése érdekében csak az ajtóból kell szárnyakat választani és nem a világosabb ablakprofilból;
- További előny a megerősített keret, amely képes kompenzálni a bejárati ajtó PVC-profiljának esetleges deformációját;
A teljes konfiguráció kiválasztásakor ügyeljen a kiegészítők kiválasztására is. A beltéri ajtókhoz elegendő egy görgős mechanizmus vagy egy tolózár, de a műanyag bejárati ajtókat megbízható zárral kell felszerelni.
Miért érdemes WDS műanyag bejárati ajtókat vásárolni: a legfontosabb előnyei
A bejárati vagy belső ajtó kialakítású WDS profilsor kétféle profilváltozatban kapható: 70 vagy 60 mm széles szárnyakkal. Mindkét lehetőségnek számos működési előnye van:
- Az első – plusz egy „meleg” küszöb felszerelésének lehetősége, amely gumi és polimer hőszigetelő betéteket tartalmaz. A küszöb kompakt méretei és konfigurációja kényelmessé teszi az alkatrész használatát. A táguló profilra való beépítés lehetősége minimalizálja a fagyás kockázatát. Ennek az elemnek a választása csökkenti a hővezető képességet a műanyag bejárati ajtó alsó részén így megvédi a helyiséget a hőveszteségtől és a huzattól;

- A második – az esztétikus polimerből készült küszöb tömítés egy másik részlet, amely javítja a WDS műanyag bejárati ajtók hőteljesítményét. A tömítés az ajtószárnyakra van felszerelve, és hatékonyan működik belülről és kívülről történő nyitáskor is;
- A harmadik fontos elem, amely lehetővé teszi a hőveszteség problémájának megoldását, a szélfogó. Ez a bonyolult belső szerkezetű polimer betét – WindStop – a préstérbe van beépítve és még erős front vagy oldalszél esetén sem engedi be kívülről a hideg levegőt a belső helyiségbe;

A műanyag bejárati ajtók szerkezeti leírásait megtekintheti oldalunkon az alábbi linkre kattintva, mely által elkalauzoljuk Önt: https://tudorhouse.hu/product-category/muanyag-nyilaszarok-2/muanyag-bejarati-ajtok-muanyag-nyilaszarok-2/
A műanyag bejárati ajtóknak köszönhetően számos megrendelésünk fűződik Budapest, Tatabánya, Eger, Székesfehérvár, Szolnok, Kecskemét, Miskolc, Szekszárd, Kaposvár, Veszprém, Debrecen, Nyíregyháza városokhoz.